Nový obor Technické lyceum
zaměření na obuvnickou a plastikářskou výrobu
Připravuje pro školní rok 2025/2026 Střední průmyslová škola polytechnická
– Centrum odborné přípravy, Zlín (SPŠP-COP, Zlín)
DESIGN A TECHNOLOGIE OBUVI, PLASTŮ A MÓDNÍCH DOPLŇKŮ
Česká obuvnická a kožedělná asociace (ČOKA) byla iniciátorem akce za obnovení odborného středoškolského vzdělávání pro obuvnickou výrobu. Asociace se nechce s mířit s tím, že by vzdělávání pro náš tento tradiční obor v České republice zaniklo. Z tohoto důvodu apelovala ČOKA na hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše, aby kraj podpořil obnovu výuky oboru na Střední průmyslové škole polytechnické – Centru odborné přípravy, Zlín (SPŠP-COP), Zlín. Nicméně stávající výroba, která využívá nové technologie i materiály, již klade na absolventy také nové požadavky na znalosti a dovednosti. V současné době jako protiváha gymnázií vznikají Technická lycea. Technické lyceum musí obsahovat dva směry vzdělávání - v našem případě to budou obuv a plasty. Toto dvouoborové zaměření tedy přesně odpovídá podmínkám Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a naplňuje tím požadované dva směry vyššího sekundárního vzdělávání.
Požadavky na nové znalosti absolventů odborného vzdělávání vychází ze současných požadavků trhu a zvýšeného používání materiálů snižujících hmotnost a udržitelných materiálů při výrobě obuvi. Za účelem předání potřebných znalostí musí odborné vzdělávání kombinovat základy inženýrství, vědy o materiálech a chemie polymerů s praktickými oblastmi, jako je řízení kvality, testování materiálů, CAD design, digitalizace procesů, výroba obuvi a plastů, udržitelnost v plastikářském a kožedělném průmyslu. Absolventi pak najdou široké uplatnění u obuvnických a plastikářských firem nejen ve Zlínském kraji.
Zuzana Fišerová, krajská radní pro oblast školství, této akci věří a vítá zejména úzkou spolupráci se zúčastněnými firmami. Podle ní je tato věc klíčová pro úspěch celého snažení. S novým oborem se nabízí naděje, že obuvnictví v kraji nejen nezanikne, ale naopak znovu získá svůj dřívější lesk. Také ředitel školy Jiří Charvát usiluje o modernější přístup, který by připravil studenty na vysokoškolské studium nebo na pracovní pozice, jako jsou konstruktér, návrhář nebo designér plastových výrobků a obuvi.
První studenti by měli být do nového oboru přijati v září příštího roku. Předběžně se plánuje jedna třída o minimálně dvaceti studentech. Studenti budou mít příležitost pracovat na moderních strojích a zařízeních, které dříve sloužily k výrobě a zpracování usní, plastů a pryže. Využívat pro praktickou výuku by měli také moderní obuvnickou dílnu v 44 Centru řemesel s.r.o. Vzdělání bude rovněž doplněno o několik týdnů praktických zkušenosti získaných přímo v obuvnických a plastikářských firmách.
Pro úspěch nového oboru je třeba nejen výborná příprava a zajištění zajímavých studijních možností, ale také podpora mladých lidí a jejich rodičů. A právě tato podpora bude klíčovým faktorem, který hodlají aktéři celé akce, tj. SPŠP-COP, ČOKA, obuvnické a plastikářské a firmy také Zlínský kraj, získat prostřednictvím aktivní propagace oboru, přítomností na veletrzích vzdělání a přípravou speciálních brožur pro pedagogické poradce, webových prezentací, zajímavých workshopů a dnů otevřených dveří.
Autor článku: PhDr. Vlasta Mayerová – ČOKA
Zdroj: regionzlin.cz/zpravodajstvi