Ve Zlíně již více než 10 let funguje Diagnostické a poradenské centrum v oblasti péče o nohy. Je provozováno pod záštitou České obuvnické a kožedělné asociace, ve spolupráci s odbornými lékaři a rehabilitačním pracovištěm. Díky vstřícnosti statutárního města Zlína mohou obyvatelé Zlína využívat služby tohoto centra v detašovaném pracovišti na Zarámí vždy jedenkrát měsíčně zdarma, protože projekt je částečně financován z Fondu zdraví města Zlína. Poradna fungovala rovněž i po celý rok 2023.
Veřejnosti je nabídnuta možnost celkové diagnostiky nohou, v případě složitějších problémů jsou vysláni ke konzultaci s odborným lékařem ortopedem. V rámci vyšetření a diagnostiky je prováděno zjišťování proporcionálních a tvarových charakteristik nohou, měřena je nejen délka a šířka nohy, ale hodnocen je i celkový zdravotní stav nohou, tj. typ klenby, deformity prstců a různé jiné zjevné problémy na noze jako otlaky, exostózy apod.. Dále jsou zjišťovány i funkční vlastnosti nohou, což znamená, že se měří neuropatie - zejména u diabetických pacientů, lokální tlaky na plosce chodidla ve statickém a dynamickém zatížení (ve stoje a při chůzi), zjišťuje se úhel postavení patní kosti (to je velmi důležité zejména u dětí předškolního věku) a případná nestabilita paty při chůzi, vyhodnocuje se otisk a obrys nohy a určuje se typ podélné klenby. Na základě otlaků na noze (pohmatem a prohlídkou nohy) a zvýšených lokálních tlaků (dle signalizace na scaneru) je zjišťován i stav příčné klenby, který bývá dosti často příčinou značných obtíží a bolestivých stavů, pokud je tato propadlá. Vyhodnocením biomechaniky chůze (zjištěním nestability, přetížení příčné klenby a pod.) a zjištěním případného rozdílu v délce dolních končetin, může dojít k navržení vhodných stélek a dalších korekčních prvků do obuvi. Přítomná fyzioterapeutka pak navrhne řadu cvičení či rehabilitaci, které mohou napomoci zdravotní stav nohou zlepšit.
K měření nohou jsou využívána různá měřící zařízení, jako např. Feet Revelator pro zjištění délky, šířky a typu klenby chodidla, ladička na měření neuropatie, podoskop na zjištění stavu podélné a příčné nožní klenby a charakteristiky dynamiky nohy, 2D scanner s tlakovou deskou a speciálním softwarem na vyhodnocování naměřených dat s možností grafického znázornění výsledků měření tlaků na plosce nohy na monitoru počítače, případně se výsledek měření může pacientovi i vytisknout nebo zaslat e-mailem. Účastníci tak mají možnost seznámit se se zdravotním stavem svých nohou, dozvědět se o případných negativních změnách jejich funkčních vlastností, které mohou být ovlivňovány např. postavením paty, stavem podélné a příčné nožní klenby, odvalováním nohy při chůzi, ale také pohybovými návyky a zejména pak nošenou obuví. Také nošená obuv je v poradně velmi důkladně kontrolována a zjišťuje se její proporcionalita vzhledem k velikosti a tvaru nohy nositele. Je nutné říci, že mnoho žen nosí krátkou obuv bez jakéhokoliv nadměrku. Z těchto důvodů pak často dochází k deformitám prstců nohy, zejména pak palce.
Za dobu fungování poradny ji navštívily stovky lidí, které trápí různé problémy nohou a pohybového systému. Nejčastější vady, se kterými se setkáváme, jsou deformity prstců, jako např. vbočený palec (Hallux valgus), nepohyblivý palec, kladívkové, drápovité nebo přeložené prsty, různé kostěné výrůstky (exostózy), patní ostruhy apod. Z deformit nohou se nejčastěji vyskytují příčně nebo podélně plochá noha a noha vysoká – tzv. lukovitá, která je častější u mladší populace. Nejčastějším problémem u dětí je tzv. funkční plochonoží - funkční porucha v oblasti paty (vbočené postavení paty spojené s nestabilitou v subtalárním kloubu a následným poklesem podélné klenby). To pak často vede v dospělém věku k rozšíření a poklesu příčné klenby s vývojem Hallux valgus s následnou artrózou palcového kloubu, bolestivými otlaky na palcovém kloubu a pod prstními klouby, případně na kloubech u přeložených prstů. Tato vada se promítá do vyšších etáží pohybového systému, do přetížení kolenních kloubů projevující se bolestí kolen, kyčlí a následně páteře.
V mnoha případech se těmto problémům dá předejít vhodně volenou obuví (v přední části dostatečně širokou – ne úzkou a špičatou, s přiměřenou výškou podpatku, posilováním svalů nohou - cvičením na nestabilních plochách, chůzí naboso v písku, trávě apod. a korekcí postavení paty ortopedickou stélkou s patní miskou.
V letošním roce byla zvláštní pozornost věnována i pacientům s diabetem. Česká obuvnická a kožedělná asociace byla účastna na mezinárodním projektu DiaSHOE, který se věnoval edukaci všech zainteresovaných skupin, tj, zdravotního personálu, prodejců a výrobců obuvi , ale zejména pacientů s diabetem a jejich rodinných příslušníků. Byly vytvořeny velmi názorné edukační pomůcky, jak dobře pečovat o diabetickou nohu, jak ji kontrolovat a jak se správně obouvat, aby se předcházelo vzniku komplikací u diabetické nohy, tj. ulcerací, gangrén a následných amputací. Edukační matriály jsou v české verzi pro pacienty s diabetem přístupny na internetu rovněž zdarma. Proto proběhly i přednášky a kontrola nohou diabetiků ve spolupráci se Svazem postižených civilizačními chorobami (SPCCH) – ZO DIA Zlín.
Kromě toho, aby se poradny mohla účastnit i širší veřejnost bez nutnosti předchozího objednání, byla poradna v oblasti péče o nohy realizována letos také při akci „Ševci žijí“ v obuvnické části Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Zde nechávali kontrolovat nožky zejména matky svým malým dětem.
U dospělých, kdy vady jsou již fixované, lze vhodně zvolenou terapií dosáhnout částečného zlepšení, ale proces korekce nebo kompenzace dané vady je většinou dlouhodobější záležitost. U dětí lze vhodnou obuví, správně tvarovanou stélkou a cvičením dolních končetin dosáhnout rychlého zlepšení, protože kostěný skelet je ještě chrupavčitý a tvárný s dobrou schopností se přizpůsobit. Proto včasná a důsledná prevence je v tomto případě více než na místě. Preventivní podiatrické vyšetření nohou u dětí je optimální provést kolem čtvrtého roku věku dítěte, kdy noha již není obalena tukovým polštářem a podélná klenba je již vytvarována.
Těší nás, že kromě střední a starší generace, která naši poradnu navštěvuje nejčastěji, k nám chodí i čím dál více rodičů s dětmi. A to nejen až v okamžiku, kdy už se začnou projevovat nějaké problémy, ale i na preventivní vyšetření.