Digitální vzdělávací program pro kontrolu diabetické nohy
V Evropě žije přibližně 60 milionů lidí s diabetem, přičemž počet diabetiků se v evropském regionu stále zvyšuje, a to ve všech věkových skupinách. Je to způsobeno především nárůstem nadváhy, obezity, konzumací nezdravé stravy a nedostatkem fyzické činnosti.
Častou komplikací diabetu je postižení dolních končetin, tzv. diabetická noha, kde v souvislosti se změnami v těle diabetiků dochází na nohách k řadě nevratných změn. Důvodem je především neuropatie a ischemická choroba dolních končetin, které jsou častými příčinami závažných komplikací (ulcerace, gangrény) a v mnoha případech končí amputací prstců, části chodidla nebo i celé dolní končetiny. Odborné lékařské zprávy naznačují, že hlavní příčinou komplikací na nohou diabetiků je nesprávná péče o nohy a nevhodná obuv. Bohužel často je podceňován význam správné obuvi pro udržení pohybové aktivity diabetiků a zdravé diabetické nohy. U diabetiků je nevhodná obuv až v 80% případů příčinou komplikací nohou.
Charakter nošené obuvi, spolu se způsobem života, zdraví, tělesné předpoklady, ale také věk ovlivňují nejen stav nohou, ale i fungování celého těla. Dlouhodobé nošení nevhodné obuvi může způsobit celkovou únavou a ztrátu koncentrace, bolesti hlavy, křečové žilky, omezení nohou, pokles kleneb nohou, deformaci prstců a ovlivnit řadu ortopedických a kožních podmínek nohou.
Důležitým faktorem a předpokladem pro zajištění správné funkce nohou a celého pohybového aparátu je prevence. Aby se zabránilo rozvoji syndromu diabetické nohy, je kromě vhodné obuvi také velmi důležité pravidelné cvičení a další pohybové aktivity, které také pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi a snižovat váhu. Vzhledem k tomu, že u diabetiků je vysoké riziko komplikací syndromu diabetické nohy a vysoká úmrtnost po amputaci nohy, je v tomto ohledu velmi důležitá prevence. Snížení počtu diabetiků s funkčními problémy s nohama a snížení počtu amputací na dolní končetině povede nejen k žádoucí kvalitě jejich života v produktivním věku a zejména ve stáří, ale zejména také ke snížení nákladů na financování následné zdravotní péče po amputacích dolních končetin.
Cílem projektu je zvýšit úroveň znalostí pacientů s diabetem, jejich rodinných příslušníků, pedagogů, pečovatelů i středního zdravotnického a ošetřovatelského personálu v nemocnicích a diabetologických nebo podiatrických ambulancích, ale i personálu v obchodech s obuví o komplikacích a rizicích, která mohou souviset s cukrovkou a postižením dolních končetin, o zásadách správné péče o nohy, o výběru vhodné obuvi a osvojení správných pohybových návyků v podobě komplexního tréninkového programu „Péče o diabetickou nohu“, a to pomocí digitálních nástrojů. Záměrem projektu je navíc oslovit také výrobce obuvi, kteří dia-obuv vyrábějí a integrovat speciální funkce do všech fází výroby obuvi, aby byla zajištěna odpovídající obuv pro ty, kteří mají specifické potřeby.
Cílem projektu bude tvorba digitálních vzdělávacích materiálů a realizace osvětových a multiplikačních aktivit zaměřených na tyto tři různé cílové skupiny:
1. pacienti, rodiny, učitelé (pedagogové, neformální pečovatelé, komunita obecně);
2. střední zdravotnický a ošetřovatelský personál (kliniky atd.) a obchody s obuví;
3. výrobci obuvi.
Bude mj. vytvořen i speciální web, na kterém budou všechny vzdělávací materiály a vzdělávací filmy umístěny v angličtině a v jazykových verzích partnerských zemí účastnících se projektu. Protože Česká obuvnická a kožedělná asociace je partnerem v mezinárodním projektu DiaShoe, bude tento web mít veškeré informace a materiály také v české verzi.
Další informace k projektu budou dostupné na: https://diashoeproject.ctcp.pt