Syndromem diabetické nohy trpí asi 15–25 % diabetiků. Jedná se o závažnou chronickou komplikaci diabetu způsobující destruktivní postižení tkání dolních končetin. Diabetici v rizikové skupině (trpící již například postižením nervů – neuropatií) by měli svým nohám věnovat maximální péči.
Nakupovat je vhodné v prodejnách, kde jsou schopni kvalifikovaně změřit nohy a doporučit vhodnou velikost.
Při nákupu nové obuvi diabetik zkouší každou botu zvlášť, zavázanou ve stoji i při chůzi. Velikost vždy nemusí být totožná s údaji uvedenými na obuvi a mnohdy se může lišit i vnitřní prostor. Obuv se doporučuje nakupovat v odpoledních hodinách, kdy je noha nejobjemnější, vybírá se vždy podle nohy, která je širší a delší. Bota nesmí nikde tlačit, sklouzávat, musí mít dostatečný prostor v přední části. Doporučuje se novou obuv nosit nejdéle 15 – 30 minut a poté interval postupně prodlužovat.
Před každým obutím by měl diabetik zkontrolovat vnitřek boty, zda není shrnutá vložka, vysypat kamínky nebo jiné předměty, které by mohly nohu poranit.
Obuv by měla diabetikovým nohám poskytovat naprosto bezpečný prostor. Pokud v ní chodidlo klouže, může se kůže poranit. Aby k tomu nedocházelo, měla by mít vkládací stélka boty tlumící vlastnosti a zároveň pro nohu vytvořit „lůžko“. Ideálně by se měla skládat z několika vrstev, přičemž vrchní vrstvu by měla tvořit oděruvzdorná podšívka, jež nezpůsobuje velké tření. Pod ní by měl být umístěný tzv. Memory Foam. Následovat by měly další vrstvy zabezpečující tlumení a dílce, které by měly imitovat funkci tkáně v místech nejčastějšího výskytu vředů.
Pacienti s přítomností závažnější formy neuropatie těžko posuzují, zda jim obuv dobře padne či nikoli. Často mají tendence kupovat obuv menší a nevnímají, že je tlačí, protože příliš těsná obuv stimuluje poslední nervová zakončení pro vnímání tlaku. Pacient ji vnímá, jako dobře padnoucí, a obuv správně naměřená se pak může zdát jako příliš velká.
KATEGORIZACE OBUVI PRO DIABETIKY
V současné době lze obuv pro pacienty s diabetem rozdělit do tří kategorií:
1) Obuv profylaktická je určena pro pacienty s diabetem bez pokročilých komplikací. Je doporučována zejména diabetikům s diagnózou lehčí periferní neuropatie.
2) Obuv terapeutická (obvazová, pooperační) je účelová obuv určená pro dlouhodobé odlehčení ulcerací, hojení po amputaci nebo chirurgických zákrocích v oblasti nohy.
3) Obuv ortopedická je obuv vyráběná individuálně a je určena pro diabetiky po nízké amputaci nebo se závažnými deformitami nohou (např. v chronickém stadiu Charcotovy osteoartropatie).
Všechny druhy obuvi jsou hrazeny zdravotními pojišťovnami úplně nebo jenom částečně.
Pomůcky pro diabetiky - hrazení zdravotními pojišťovnami
V kategorizačním stromu ZP předepisovaných na poukaz je diabetická obuv zařazena ve skupině 04 – ZP ortopedicko protetické a ortopedická obuv, tzn., že oproti minulosti vystavený poukaz již nepodléhá nutnosti schvalování revizním lékařem.
Obuv pro diabetiky: Diabetik má nárok na příspěvek zdravotní pojišťovny ve výši 1000 Kč na 1 pár obuvi 1x za 2 roky. Indikační omezení – diabetická obuv může být předepsána na poukaz diabetikovi s neuropatií či se speciálními zdravotními požadavky na obutí. Oproti minulosti vystavený poukaz již nepodléhá nutnosti schvalování revizním lékařem.
Preskripční omezení – odbornost lékaře, kdo může obuv předepsat na poukaz se oproti minulosti, kdy mohl diabetickou obuv předepisovat pouze diabetolog, rozšířilo i na další odborné lékaře:
DIA = diabetolog a endokrinolog
ORT = ortoped
REH = rehabilitační lékař
ORP = lékař se specializací v oboru ortopedické protetiky
CHI = chirurg
ANG = angiolog, lymfolog a flebolog
REV = revmatolog