JAK PROVÁDĚT PREVENCI A PÉČI O NOHY DIABETIKŮ
Kontrola chodidel
Denně pečlivě kontrolujte celý povrch obou chodidel
Prohlédněte si spodní části chodidel a meziprstí
Vyhledávejte nové mozoly, otlaky, puchýře, praskliny a odřeniny, a pokud je zjistíte, poraďte se s lékařem
Teplota kůže
Jednou denně si sami kontrolujte teplotu kůže na chodidle, abyste zjistili případné první příznaky zánětu chodidla a pomohli předejít vzniku bércového vředu.
Pokud je rozdíl teplot mezi podobnými oblastmi obou chodidel ve dvou po sobě jdoucích dnech vyšší než prahová hodnota, poraďte se o další diagnóze a léčbě s příslušně vyškoleným zdravotnickým pracovníkem.
Mytí a mazání nohou
Denně si pečlivě umyjte mýdlem celá chodidla i mezi prsty. Používejte teplou vodu, ale nikdy ne horkou. Před mytím nohou vyzkoušejte teplotu vody.
Po umytí nohou je velmi dobře a pečlivě osušte, a to i mezi prsty.
Denně používejte zvláčňující přípravky k promazávání suché pokožky, chodidel, kotníků a nohou - nepoužívejte mezi prsty na nohou.
Nehty
Nehty na nohou zastřihujte rovně nejlépe každý týden. Zejména diabetici by se měli vyvarovat zastřihávání krajů nehtů, aby se zabránilo tvorbě zarostlých nehtů na nohou
Nehty na nohou by se měly stříhat nejlépe po koupeli nebo sprchování, kdy jsou nehty měkké a čisté, jinak může dojít k infekci a vzniku vředů na nohou
Obuv
Chraňte si nohy tím, že nebudete chodit bosí, v ponožkách bez bot nebo v pantoflích s tenkou podrážkou, ať už uvnitř nebo venku
Noste vhodnou obuv na ochranu nohou, je důležité zajistit, aby vám obuv správně seděla na nohou. Vyhněte se sandálům, pantoflím, teniskám, botám s vázáním, těsným botám a nestabilní obuvi
Denně kontrolujte celý povrch obou chodidel a obuvi. Zkontrolujte vnitřní stranu obuvi, která se bude nosit. Každý den si obuv prohlédněte, zda v ní nejsou praskliny, kamínky, nehty nebo cokoli, co by mohlo nohám ublížit. Po vyzutí obuvi zkontrolujte chodidla a obuv
Kupovat boty odpoledne je lepší než ráno, protože nohy jsou větší. Vyhněte se podpatkům vyšším než 2 cm
Ponožky
Noste čisté, měkké ponožky, které vám padnou. Používejte hladké ponožky. Vyhněte se syntetickým ponožkám. Před použitím ponožky zkontrolujte, zda nejsou děravé, a v případě, že jsou děravé, je vyhoďte.
Vyvarujte se nošení bot bez ponožek. Používejte ponožky, které udržují nohy v teple a suchu.
Další doporučení
Nepoužívejte chemické prostředky, náplasti ani jiné techniky k odstranění mozolů nebo otlaků.
Nepokládejte nohy na horké předměty ani je "neopékejte" před krbem nebo radiátorem. Můžete si spálit kůži, aniž byste cokoli.
Před použitím otestujte teplotu vody
Pravidelně navštěvujte podiatra
Při sezení si vyvyšujte nohy
Vyhýbejte se tabáku, abyste zabránili snížení průtoku krve do nohou
Jak předcházet komplikacím diabetické nohy
Osobě s diabetem, která má zhojenou ulceraci, může zdravotnický pracovník předepsat terapeutickou obuv, která má prokazatelný účinek na snížení tlaku v plosce nohy při chůzi, aby pomohla zabránit opakovanému vzniku ulcerace, a povzbudit pacienta, aby tuto obuv důsledně nosil.
Ošetřete jakýkoli příznak ulcerace nebo rozsáhlý mozol na chodidle, zarostlý nehet či plísňovou infekci na chodidle. To má zásadní význam pro prevenci vzniku vředu a otevřených ran u osoby s diabetem, u které hrozí riziko vzniku syndromu diabetické nohy.
V zájmu zachování celistvosti kůže nohou a potenciálního snížení výskytu vředů na nohou by všichni lidé s diabetem měli denně používat na nohy zvláčňující přípravek.
Pokud se objeví známky hyperkeratózy, periferní neuropatie nebo periferního cévního onemocnění, měla by být co nejdříve použita každodenní aplikace zvláčňujícího přípravku na bázi močoviny.
Při použití zvláčňujících přípravků na bázi močoviny u pacientů s diabetem a hyperkeratózou bylo dosaženo výrazných výsledků.
Denní frekvence aplikace zvláčňujícího přípravku na bázi močoviny by měla být založena na míře rizika - osoby s vyšším rizikem ulcerace mohou vyžadovat aplikaci častěji než jednou denně s koncentrací močoviny 10-25 %