Evropský kožedělný průmysl předkládá argumenty proti zahrnutí kůže do evropského nařízení o odlesňování (EUDR)

Nová studie zadaná COTANCE a UNIC ukazuje, že kůže přímo nezpůsobuje odlesňování a že její zahrnutí do evropského nařízení o odlesňování (EUDR) by mohlo vést ke ztrátě pracovních míst, narušení dodavatelského řetězce a vyšším emisím.

"Komplexní studie – Socioekonomická a environmentální analýza dopadů nařízení 2023/1155/EU na evropskou kožedělnou sekci – mění pravidla hry. Jasně ukazuje, že kůže jako vedlejší produkt masného průmyslu nezpůsobuje odlesňování. Zahrnutí kůže do působnosti evropského nařízení o odlesňování (EUDR) je zavádějící a mohlo by mít škodlivé socioekonomické a environmentální důsledky," uvedl Manuel Rios, předseda Konfederace národních sdružení koželuhů a kožešníků Evropského společenství (COTANCE).

Na 104Th Lineapelle v Miláně, evropský kožedělný průmysl předložil důkazy proti zahrnutí kůže do působnosti nařízení EUDR. Výše uvedená studie byla zadána Italskou asociací koželuhů (UNIC) a COTANCE a provedena Sant'Anna School of Advanced Studies na univerzitě v Pise.

Podle Gustava Gonzalez-Quijana, generálního tajemníka COTANCE, by zahrnutím kůže do EUDR nebylo dosaženo očekávaných přínosů pro životní prostředí. Na druhou stranu hrozí narušení dodávek a přesun výroby do regionů se slabšími ekologickými předpisy. COTANCE a její partneři naléhají na tvůrce politik, aby přehodnotili rozsah nařízení a vyloučili kůži.

Klíčová zjištění
Studie zdůrazňuje tři klíčová zjištění týkající se zahrnutí kůže do EUDR. Za prvé, analýza zjistila, že neexistuje žádná přímá souvislost mezi kůží a odlesňováním, protože kůže pochází z dobytka chovaného především pro maso a mléčné výrobky a její výroba nezvyšuje chov dobytka.

Kromě toho by přísné požadavky EUDR na sledovatelnost mohly vážně narušit evropský skot a skrýt dodavatelský řetězec, takže evropští koželuhové zůstanou bez surovin, které potřebují. To by mohlo vést k uzavření podniků a značným ztrátám pracovních míst v celém dodavatelském řetězci.

Studie varuje, že odsunutí evropského kožedělného průmyslu na vedlejší kolej a nahrazení kůže syntetickými alternativami, jako jsou materiály podobné polyuretanové kůži, by mohlo způsobit větší škody na životním prostředí, včetně vyšších emisí a spotřeby energií. Posílání dobytčích kůží na skládky nebo jejich vývoz do zemí s nižšími ekologickými normami by podkopal cíle samotného nařízení.

Zdroj: www.worldfootwear.com

Co hledáte?

Změnit jazyk
Česky English

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.