Cena Nadace Jana Pivečky 2017

Do 11. ročníku soutěže o Cenu Nadace Jana Pivečky, která je organizována a sponzorována Nadací Jana Pivečky ve spolupráci s Českou obuvnickou a kožedělnou asociací ve Zlíně a akciovou společností Veletrhy Brno, se přihlásilo celkem 34 studentů s 57 exponáty z 5 odborných škol v České republice (ČR). Nadace touto soutěží navazuje na život a dílo pana Jana Pivečky, který podporoval mladé talenty. více ... 

Úroveň zaslaných grafických návrhů i hotových kolekcí obuvi a kožené galanterie byla vysoká. Objektivní hodnocení zaslaných studentských prací provedla dne 30.6.2017 patnáctičlenná odborná porota složená z předních designérů, pedagogů, zástupců odborných institucí a časopisů. Protože někteří studenti zaslali do soutěže i více návrhů, měla odborná porota nelehký úkol, a to vybrat ty nejzajímavější a nejzdařilejší výtvory. Můžeme říci, že porota se letos shodla v bodovém hodnocení zejména u vítězných prací, které měly poměrně značný bodový náskok před dalšími v pořadí. Porota hodnotí zaslané výtvory, ať již grafické listy nebo hotové výrobky studentů anonymně, takže je zaručena naprostá objektivita.

Soutěž proběhla ve třech kategoriích:

1. FUNNY SHOE
2. YOUNG SPIRIT
3. PROFESSIONAL VIEW
Každá kategorie má svého vítěze a všichni 3 hlavní vítězové získali stejná ocenění, a to diplom a voucher na zájezd do italského Milána na největší světový veletrh materiálů a komponentů pro výrobu obuvi a kožené galanterie Lineapelle a kapesné, vše v celkové hodnotě 10 tisíc korun na jednoho výherce, které vítězům udělili hlavní sponzoři soutěže. Kromě hlavní ceny získali letos všichni studenti ještě dvě nádherné publikace, a to knihu „OBUV“ – ikony světového stylu od Caroline Coxové a životopis pana Jana Pivečky s příhodným názvem „Nikdy se nevzdávej!“.

V kategorii FUNNY SHOE zvítězila a hlavní cenu získala Kristýna Sofie Kolísková ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Její kreativní výtvor na téma Dámská obuv se šperkem porotu oslovil natolik, že vyhrála letos značně obsazenou první kategorii. V kategorii FUNNY SHOE byla udělena také dvě zvláštní ocenění odborné poroty formou diplomu a věcné ceny, a to studentu Janu Machalínkovi ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti a studentce Lucii Dohnalové ze Střední průmyslové školy polytechnické – centra odborné přípravy, Zlín. Jan Machalínek vytvořil kreativní výtvor z řemínků a kousků kůže představující dámskou obuv. Lucie Dohnalová zase zaslala do soutěže návrh sady dětské obuvi, který je velmi nápaditý a precizně graficky zpracovaný.
     
V kategorii YOUNG SPIRIT se hlavním vítězem stala a zájezd do Milána a kapesné získala Kateřina Přikrylová ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti za kolekci dětské obuvi s doplňky. Celá kolekce je inspirovaná motivy zvířátek a je dokonale konfekčně provedená. V kategorii YOUNG SPIRIT byla dále udělena dvě zvláštní ocenění formou diplomů a věcných cen. Zvláštní ocenění poroty získají Lukáš Buček a Kristýna Michalčíková. Oba studenti jsou ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Lukáš Buček získal zasloužené ocenění za fantastickou kolekci dámské obuvi a doplňků, která je celá vyrobena z průsvitných plastů a svým celkovým pojetím evokuje „Ráj“. Kristýna Michalčíková získala ocenění za kolekci dámské obuvi s doplňky s názvem „Macrame“.

Vítězkou kategorie  PROFESIONAL VIEW se stala Uranbileg Altangerel za kolekci obuvi a oděvů inspirovaných Mongolskem. Tuto kolekci vytvořila studentka pro svou rodinu. Precizní a dokonalé zpracování celé kolekce, jakož i celá řada perfektně zpracovaných detailů nenechávají nikoho na pochybách, že Bilge je velkou designérkou s neskutečným tvůrčím potenciálem.  Studentka je z Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. V kategorii PROFESIONAL VIEW byla udělena také dvě zvláštní ocenění odborné poroty formou diplomu a věcné ceny. Tato ocenění získají Marie Syrovátková z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a Lucie Zvánovcová z Vyšší odborné školy oděvního návrhářství, Praha. Marie Syrovátková zaslala do soutěže kolekci obuvi s názvem „Boogie woogie“. Rovněž u této návrhářky mohla porota ocenit jak nápaditost, tak i precizní zpracování celé kolekce dámské obuvi. Lucie Zvánovcová oslovila porotu zejména nápaditým spojením měkké usně a úpletu ve stejné barvě u dámské obuvi, která je inspirována „Arabskými lázněmi“.

Text:
PhDr. Vlasta Mayerová
Česká obuvnická a kožedělná asociace


Fotografie:
Česká obuvnická a kožedělná asociace
a Vlastimil Kolařík