Dětská obuv

Oficiální tabulky pro velikosti dětské obuvi uvádí u dívčí obuvi až velikost 39 (včetně), u chlapecké obuvi je to až velikost 42 (včetně) podle francouzského systému číslování obuvi.  Jako "obuvníci" jsme vždy u nás dětskou obuv vyráběli v těchto velikostech pro děti do 15-ti let věku. V této době je již většinou růst nohy jak u chlapců, tak zejména u dívek dokončen a noha je velikostně téměř stejná, ne-li větší než u dospělé populace. Nicméně dle odpovědi, kterou jsme obdrželi od MZ ČR a MPO ČR, jsou za děti považováni jedinci až do 18-ti let věku. Navíc dívčí a chlapecká obuv se velikostně již překrývají s dámskou a pánskou obuví. více ...

Poslední celostátní měření nohou dětí a mládeže od 3 do 18-ti let věku probíhalo i za spoluúčasti naší asociace v letech 1997 - 1999. Po 20-ti letech ale výsledky takového měření ztrácejí svou platnost a bylo by zapotřebí udělat nové měření. Bohužel v současné době je to velmi těžce realizovatelné, jednak kvůli finanční náročnosti a také kvůli GDPR. Víme, že dnes není výjimkou, že chlapci v 9-té třídě mají velikost nohy 45 - 46 a dokonce i dívky ve druhé nebo třetí třídě i velikost nohy 39.

Dívčí a chlapecká obuv by se měla lišit nejen velikostí, ale zejména charakterem své konstrukce. Děti mají většinou nohu užší, než dospělý člověk. Rovněž se vždy dbalo, aby tato obuv byla dostatečně prostorná v prstové části, také by např. dívčí obuv neměla mít vysoké podpatky atd. Vždy záleželo na tom, jak byla obuv, resp. její velikostní sortiment definován od výrobce.  Z hlediska účelovosti nejsou rozdíly mezi obuví pro děti a pro dospělé - ke každému účelu používání by měla být zvolena vhodná obuv. Účelovost obuvi rovněž musí být deklarována výrobcem.

Co se týká nynějšího maloobchodního prodeje, tak je prozatím povolen přímý prodej pouze obuvi dětské. Nikde však není uvedeno, že maminka musí mít dítě s sebou. Takže, pokud zákazník uvede, že nakupuje obuv pro dítě mladší 18-ti let, je dle našeho názoru možné obuv prodat. Jinak obuv pro dospělé je možné na prodejně pouze "vydávat" na základě předchozí objednávky provedené distančním způsobem, (e-shop, e-mail, telefonicky  - SMS apod.). Obuv si zde při výdeji nesmí dospělý člověk ani zkoušet.

Převodní tabulka velikostí dětské obuvi - ZDE

Autor: PhDr. Vlasta Mayerová – ČOKA

Datum: 28.1.2021