Máte problémy s nohama? Ve Zlíně funguje diagnostické a poradenské centrum v oblasti péče o nohy

Bolesti nohou mohou občas trápit každého z nás, ale mnohdy nám mohou znepříjemnit život tak, že nás donutí hledat odbornou pomoc.

Nejčastějšími příčinami bolestí nohou, ale i kyčelních a kolenních kloubů, zad nebo i hlavy jsou především nedostatek pohybu, nadváha, špatné pohybové návyky a nevhodná obuv. Nesprávné návyky vypěstované již od dětství vedou k porušení hlavních funkcí nohy, vývoji deformit a ortopedických vad. Často stačí jen změnit některé pohybové stereotypy nebo typ obuvi, případně použít korekční ortopedické stélky spolu s cíleným cvičením, doplněným rehabilitací a problémy se zmírní nebo úplně mizí.

Životní styl moderní doby (nedostatek pohybu, přejídání a stres) negativně ovlivňuje náš zdravotní stav a je i příčinou toho, že lidí, které trápí různé problémy nohou, přibývá. Proto je důležité vědět, kam se v takovém případě obrátit o radu a pomoc. více ...

Ve Zlíně již od roku 2012 funguje Diagnostické a poradenské centrum v oblasti péče o nohy. Je provozováno pod záštitou České obuvnické a kožedělné asociace, ve spolupráci s odbornými lékaři a rehabilitačním pracovištěm Medical Point. Díky vstřícnosti magistrátu města Zlína mohou obyvatelé Zlína využívat služby tohoto centra v budově magistrátu na Zarámí vždy jedenkrát měsíčně zdarma, protože projekt je částečně financován z Fondu zdraví města Zlína.

V rámci tohoto projektu je nabízena lidem možnost podstoupit komplexní podiatrické vyšetření nohou s diagnostikou pohybového aparátu, absolvovat konzultaci s fyzioterapeutem a odborníkem v oblasti péče o nohy a obouvání, v případě potřeby je zajištěna i další konzultace s lékařem - ortopedem. Výstupem je doporučení vhodné terapie aktivními terapeutickými prostředky (rehabilitace, cvičení) i pasivními terapeutickými prostředky (vhodná obuv a ortopedické stélky).
 
V Diagnostickém a poradenském centru mohou občané Zlína využít následující služby:
• komplexní diagnostika nohou (měření proporcionálních charakteristik nohou, stanovení typu nožní klenby a postavení paty vč. zjištění odchylek, měření lokálních tlaků na plosce nohy ve stoje a při chůzi, neuropatické vyšetření, apod.) s následným kineziologickým rozborem a analýzou biomechaniky chůze
(zjištění případných funkčních poruch v oblasti dolních končetin)
• konzultaci s fyzioterapeutem (cvičení a rehabilitace)
• poradenství v oblasti péče o nohy a výběru vhodné obuvi (i pro diabetiky)
• doporučení vhodného typu ortopedických stélek

Za pět let fungování poradny ji navštívily tisíce lidí, které trápí různé problémy nohou a pohybového systému. Nejčastější vady, se kterými se setkáváme, jsou deformity prstců, jako např. vbočený palec (Hallux valgus), nepohyblivý palec, kladívkové, drápovité nebo přeložené prsty, různé kostěné výrůstky (exostózy), patní ostruhy apod. Z deformit nohou se nejčastěji vyskytují příčně nebo podélně plochá noha a noha vysoká – tzv. lukovitá, která je častější u mladší populace. Nejčastějším problémem u dětí je tzv. funkční plochonoží - funkční porucha v oblasti paty (vbočené postavení paty spojené s nestabilitou v subtalárním kloubu a následným poklesem podélné klenby). To pak často vede v dospělém věku k rozšíření a poklesu příčné klenby s vývojem Hallux valgus s následnou artrózou palcového kloubu, bolestivými otlaky na palcovém kloubu a pod prstními klouby, případně na kloubech u přeložených prstů. Tato vada se promítá do vyšších etáží pohybového systému, do přetížení kolenních kloubů projevující se bolestí kolen, kyčlí a následně páteře.

V mnoha případech se těmto problémům dá předejít vhodně volenou obuví (v přední části dostatečně širokou – ne úzkou a špičatou, s přiměřenou výškou podpatku – u dospělých max. 3,5 cm, u dětí max. 1,5 cm), posilováním svalů nohou (cvičením na nestabilních plochách, chůzí naboso v písku, trávě apod.) a korekcí postavení paty ortopedickou stélkou s patní miskou.

U dospělých, kdy vady jsou již fixované, lze vhodně zvolenou terapií dosáhnout částečného zlepšení, ale proces korekce nebo kompenzace dané vady je většinou dlouhodobější záležitost. U dětí lze vhodnou obuví, správně tvarovanou stélkou a cvičením dolních končetin dosáhnout rychlého zlepšení, protože kostěný skelet je ještě chrupavčitý a tvárný s dobrou schopností se přizpůsobit. Proto včasná a důsledná prevence je v tomto případě více než na místě. Preventivní podiatrické vyšetření nohou u dětí je optimální provést kolem čtvrtého roku věku dítěte, kdy noha již není obalena tukovým polštářem a podélná klenba je již vytvarována.

Těší nás, že kromě střední a starší generace, která naši poradnu navštěvuje nejčastěji, k nám chodí i čím dál více rodičů s dětmi. A to nejen až v okamžiku, kdy už se začnou projevovat nějaké problémy, ale i na preventivní vyšetření.

Poslední poradna v letošním roce bude 14.12.2016, termíny poradny v roce 2017 budou zveřejněny ve Zlínském magazínu a na www.coka.cz nebo www.prozdravenohy.cz.


Autoři článku:
Ing. Jana Vašková
PhDr. Vlasta Mayerová
Česká obuvnická a kožedělná asociace
Autor fotografií  ČOKA