Vítězové prestižní designérské soutěže 2015 .....více>>>

již 9. ročník studentské designérské soutěže O Cenu Nadace Jana Pivečky je organizován Nadací Jana Pivečky ve spolupráci s Českou obuvnickou a kožedělnou asociací ve Zlíně a s Veletrhy Brno a.s., se přihlásilo celkem 43 studentů s 62 exponáty z 5 odborných škol v České republice.

 

Někteří studenti zaslali do soutěže i více návrhů, takže odborná porota měla nelehký úkol, a to vybrat nejzajímavější a nejzdařilejší práce. Musíme konstatovat, že úroveň zaslaných grafických návrhů i hotových kolekcí obuvi a kožené galanterie byla opět mimořádně vysoká. Objektivní hodnocení zaslaných studentských prací provedla dne 1.7.2015 šestnáctičlenná odborná porota složená z předních designérů, pedagogů, zástupců odborných institucí a  časopisů. Porota také poprvé v historii soutěže při anonymním bodovém hodnocení soutěžních prací udělila plný počet bodů výherci v kategorii Professional View. 
Slavnostní vyhlášení vítězů a předávání uvedených ocenění ve třech kategoriích proběhlo při příležitosti veletrhů STYL a KABO v Brně v neděli dne 23. 8. 2015. Zároveň byly vystaveny všechny vítězné i nominované výrobky z letošní soutěže po celou dobu trvání veletrhu KABO II 2015.

HLAVNÍ CENY A DALŠÍ OCENĚNÍ

1.    V kategorii FUNNY SHOE zvítězila a hlavní cenu získala Natálie Zdražilová ze Střední školy designu a módy v Prostějově. Její soubor grafických návrhů čerpá inspiraci z živočišné říše žraloka. Prvním návrhem je textilní kotníčková obuv, která je v přední části upravená ve tvaru žraloka a umožňuje tak větrání. Druhým návrhem je kabelka, též inspirována žralokem, především jeho ploutví, která zde slouží jako ucho.


 
V kategorii FUNNY SHOE bylo uděleno také zvláštní ocenění odborné poroty formou diplomu, a to studentu Lukáši Bučkovi ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti za kresbu „bota jako hamburger“.


 
a studentce Barboře Salvetové, I/2 Střední průmyslová škola polytechnická – centrum odborné přípravy Zlín, za kresby obuvi a kožené galanterie.


2.    V kategorii YOUNG SPIRIT, která byla z hlediska počtu přihlášených prací nejsilněji obsazena, byla udělena jedna hlavní vítězná cena a dvě zvláštní ceny odborné poroty.
Hlavním vítězem uvedené kategorie se stal Tomáš Němec ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti za kolekci obuvi inspirovanou vojenským stejnokrojem z bitvy u Slavkova. Obuv je vyrobena za použití kovu a dřeva.
 
V kategorii YOUNG SPIRIT byly dále uděleny dvě zvláštní ocenění formou diplomů. Zvláštní ocenění poroty získaly Kristýna Honzová a Tereza Sýkorová. Obě studentky jsou ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti.

Tereza Sýkorová získala ocenění rovněž za kolekci obuví inspirující se vojenským stejnokrojem z bitvy u Slavkova, za použití kombinace kovu a dřeva.


 
Kristína Honzová získala ocenění za kolekci obuvi s netradičními vrstvenými podešvemi a elegantním jednoduchým otevřeným střihem svršku.


 
3.    Vítězkou kategorie  PROFESIONAL VIEW se stala Barbora Augustínová z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Její ucelená kolekce kabelek, dámského opasku, obuvi a rukavic je inspirovaná minimalistickou, především skandinávskou architekturou a přírodou. Strohé linie a rozličné tvary z ní přejaté v kombinaci s nespoutanou drsnou přírodou a jejich vzájemné prolínání. Zajímavé je spojení architektonických elementů s přírodními tvary a materiály ryze přírodního charakteru – dřevo, hovězí useň, kov a kašmírová vlna. Tato kolekce získala poprvé v historii plný počet bodů od hodnotící odborné poroty, což dokazuje opravdu jedinečnost této kolekce, která si všechny porotce získala svým precizním provedením, designem, použitými materiály a celkovým sladěným dojmem.


V kategorii PROFESIONAL VIEW získala další ocenění Altangerel Uranbileg za dámskou obuv na vysoké platformě s průhledným podpatkem. Studentka je z Fakulty multimediálních komunikací, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně


 
Všem studentům přejeme mnoho úspěchů nejen ve studiu, ale zejména v jejich další designérské tvorbě.

Celá tisková zpráva ke stažení v PDF ZDE.

Autoři:
PhDr. Vlasta Mayerová, Ing. Radim Kocourek, Ph.D.
www.coka.cz