Spotřebitelé si zaměňují visačku firmy ESSI obuv s visačkou „Žirafa“

V poslední době se na sekretariát České obuvnické a kožedělné asociace (ČOKA) ve Zlíně obrátilo několik spotřebitelů – rodičů, kteří se dotazovali na nadstandardní hodnocení dětské obuvi a oprávnění používat značku „Zdravotně nezávadná obuv- bota pro Vaše dítě“ (Žirafa“)  u dětské obuvi od výrobce ESSI obuv s.r.o, Uhlířské Janovice. Děje se tak na základě přiložené visačky od firmy ESSI obuv s.r.o., která je zaměňována s originální visačkou.


Pokud zákazník přesně nezná podobu originální značky a ví pouze, že na dobrovolně certifikované dětské obuvi je „Žirafa“, je tato značka dle názoru spotřebitelů zaměnitelná s originální visačkou „žirafy“, která je symbolem pro dobrovolně certifikovanou dětskou obuv. 

Dobrovolně certifikovaná dětská obuv prochází velmi přísným testováním a hodnocením.  Obuv, která získá certifikát, je v prodejnách označena registrovanou visačkou s motivem žirafy a nápisem „Zdravotně nezávadná obuv – bota pro Vaše dítě“. Tato visačka spotřebitelům garantuje, že obuv byla odzkoušena Institutem pro testování a certifikaci (ITC) a splňuje všechny stanovené požadavky z hlediska ortopedických, fyzikálně-mechanických a hygienických vlastností i z hlediska bezpečnosti výrobku. Neodmyslitelným účastníkem certifikačního řízení je Komise zdravotně nezávadného obouvání (KZNO). Na konstrukční a ortopedické parametry obuvi dohlíží lékař-ortoped, v KZNO je dále pracovník biomechanické laboratoře, pracovník hygieny, obuvnický technik, certifikační pracovník a další odborníci.

Mnozí spotřebitelé si tedy v dobré víře zakoupili dětskou obuv od firmy ESSI obuv s.r.o. v domnění, že se jedná o dobrovolně certifikovanou obuv (firemní modrožlutá visačka zobrazuje žirafu, kterou na provázku vede klaun). Teprve následně, po podrobnějším přezkoumání však vyšlo najevo, že tato dětská obuv a použitá visačka nemá s originální visačkou „Žirafa“ a dobrovolnou certifikací nic společného. V některých případech dokonce dostali spotřebitelé přímo od prodejců ústní ujištění, že dětská obuv od firmy ESSI obuv s.r.o. je certifikovaná a proto má visačku žirafy. Upozorňujeme, že v těchto případech se ze strany prodejců jedná o klamání spotřebitele a o klamavé obchodní praktiky, ať již vědomé, či nevědomé. Firma ESSI obuv s.r.o. nemá v současné době ani jeden model dětské obuvi, který by měl udělený certifikát v rámci nadstandardního hodnocení dětské obuvi.Informace k možné záměně visačky od firmy ESSI obuv s.r.o. s registrovanou visačkou „žirafa" bude zveřejněna pro spotřebitele na webových stránkách spotřebitelských sdružení, dále na webových stránkách ČOKA a programu Česká kvalita. 

 

Autor článku: Ing. Jaromír Šlágr a PhDr. Vlasta Mayerová

(23/7/2008)