Jubilant Ing. Pavel Kubina

Ing. Pavel Kubina se celý profesní život zabýval zejména vývojem a výrobou polyuretanových a pryžových komponentů pro obuvnický průmysl, vývojem a výrobou polyuretanové podešve, pryžové podešve, podešve PU/pryž, ale i lisováním pryžových podešví a technické pryže. Mezi jeho další výzkumné a vývojové aktivity patří vývoj a výroba pracovních oděvů z PE, vývoj a výroba obuvi - letní masážní  dámské a pánské, sandálové obuvi, obuvi zdravotní, lehké pracovní dámské a pánské obuvi, antistatické obuvi a obuvi pro diabetiky.


Firma Moravia plast spol. s r.o., kterou spoluzaložil v roce 1991 a která vyrábí dodnes, ......více>>>celý článek

exportuje přímo  do SRN, Francie, Holandska, UK, Švýcarska, Slovenska, Švédska a v Africe do Ghany a Burkiny Faso. Od roku 2010 působí jako jediný  jednatel firmy Moravia plast spol. s r.o. a i přes svůj důchodový věk stále na plno pracuje. V posledních letech vyvinul gumotextilní návlek na obuv  pro atomové elektrárny, který se používá ve velké míře v řadě atomových elektráren v EU. Mezi poslední vývojové úspěchy patří také bezpečnostní obuv  pro atomové elektrárny  s novým textilním svrškem a s aplikaci integrované sendvičové stélky do této bezpečnostní obuvi.

Ing. Pavel Kubina byl také v minulosti  spoluautorem řady  patentů v oblasti obuvnické výroby, v současné době firma Moravia Plast spol. s r.o. mimo celé řady  certifikátů vlastní také několik patentů na průmyslové vzory. Hlavním důvodem, že na rozdíl od jiných obuvnických firem je schopna i v České republice stále vyrábět speciální obuv, byl právě nepřetržitý inovační a vývojový program, rychle uváděný do praxe.

Profesní životopis ing. Pavla Kubiny:
Po studiích v roce 1971 nastoupil do technické rozvoje Svit n.p., kde řadu let pracoval jako výzkumný a vývojový pracovník
Pracoval rovněž jako československý expert v  Iránu a v Ghaně
Po roce 1989 pracoval ve funkci ředitel divize „Výzkum a rozvoj“ firmy  Svit a.s.
Krátkou  dobu působil jako ředitel  německé firmy Killtec ČR, zabývající se vývojem a výrobou sportovní obuvi
Koncem  devadesátých letech pracoval opětovně v Ghaně už jako expert OSN na projektu UNDP – United Nation Development Project
V roce 1991 byl spoluzakladatelem  firmy  Moravia Plast spol. s r.o. a v současné době působí jako jediný jednatel této firmy.
V roce 2014 byl oceněn odborným časopisem Svět textilu & obuvi jako osobnost roku v oblasti obuvnické výroby.

Ing. Pavel Kubina oslavil 7. ledna 2016 v plné fyzické i duševní svěžesti 70. let. Upřímně blahopřejeme a přejeme mu neutuchající elán a zejména pevné zdraví do let dalších.

PhDr. Vlasta Mayerová
Tajemnice
Česká obuvnická a kožedělná asociace